fot.HaWA

Zostałam tancerką, bo pragnęłam latać. Zawsze poruszało mnie przekraczanie siły ciążenia. Moje tańce nie zawierają ukrytych znaczeń. Są fizyczną formą ćwiczeń duchowych. 

Trisha Brown

Rzeczywistość snu jest nieodkryta i zjawiskowa. To, co oniryczne jest zawsze pierwszoosobowe, wymykające się opisom, nawet pamięci. Wtedy, gdy ciało na chwilę „umiera” w paraliżu przysennym wszystkie bodźce zostają wyciszone lub delikatnie odznaczają się poprzez zaanektowanie do świata wyobrażeń. Nasz mózg nie przestaje pracować, tworzy za nas świat, w którym przecież realnie czujemy istnienie własne i świata zewnętrznego.

Dotykamy, przeżywamy, smakujemy czy tylko śnimy?

Na jawie widzimy rzeczy, może nie w pełni adekwatnie i nie zawsze prawdziwie, ale potrafimy nimi sterować i posiadamy iluzję ich zrozumienia. Śniąc budzimy się w innej rzeczywistości, wymyślamy równoległą fabułę, w której ciało nie jest zanurzone w paraliżu przysennym, nie neguje możliwości przezwyciężania praw fizyki, pomija w swoim działaniu czas i przestrzeń.  Marzenie senne staje się tak realne, jak każde doświadczenie na jawie.

Spektakl Szczególnie ciekawe przypadki jest impresją na temat psychologicznej i fizjologicznej natury snu, który uświadamia nam, że niezależnie od tego, jaką wiedzę na swój temat posiadamy jest ona tylko skrawkiem tego, kim jesteśmy. Bez względu na to, czy nasze marzenia senne są nadaniem znaczeń incydentalnym wyładowaniom elektrycznym mózgu, czy freudowskim spełnieniem marzeń i potrzeb, dla nas stały się nas fascynującym i abstrakcyjnym światem, którego narracja jest zawsze pierwszoosobowa.

Spektakl podejmuje próbę zmierzenia się z tym, czym są dla nas sny. Czy mogą nam coś powiedzieć o tej rzeczywistości, czy wręcz przeciwnie – mogą stać się nią.

Spektakl stał się także zaproszeniem łodzian do czynnego udziału w życiu teatru – miejsca wymiany i dialogu ze współczesnym widzem. Inspiracją do tworzenia spektaklu była internetowa platforma Notes Snów w ramach której zwróciliśmy się do Internautów z prośbą o udostępnienie swoich marzeń sennych dotykających szczególnej tematyki – latania. Otrzymaliśmy wiele historii, w których uczyliście się latać, kontrolować ciało posiadające skrzydła i baliście się sennych upadków. 16 września w Zakładach Przemysłów Twórczych WI-MA w Łodzi odbyła się premiera Szczególnie ciekawych przypadków.

W ramach premiery odbyła się także wystawa obrazów Raspazjana – muralisty, malarza i działacza społecznego.

I tak po prostu, najzwyczajniej w świecie zrozumiałam, że to sen. Żeby się upewnić, pomyślałam, że chciałabym unieść się nad Ziemią. I tak też się stało.

notes snów

Twórcy: Anna Kamińska, Dagmara Woźniak, Jakub Kruczek, Jakub Urbański, Katarzyna Gorczyca, Katarzyna Pawłowska, Krystian Łysoń, Nina Minor, Patryk Durski

Muzyka: Przemysław Degórski, Maciej Baranowski

Światła: FT Design